Щороку - на прощу до Тараса

19.05.2007

Звернення Руху добровольців “Простір свободи”


до співвітчизників, органів влади та громадських об’єднань


22 травня Україна відзначає річницю виконання Заповіту Шевченка.


У цей день 146 років тому прах Кобзаря спочив на Дніпровій кручі поблизу Канева. Тарасова Гора стала місцем, куди навіть у найскрутніші часи приходили українські патріоти, щоб уклонитися Шевченку і набратися сили для праці в ім’я своєї країни.


Саме тут “Братство тарасівців” і Микола Міхновський 116 років тому дали клятву на вірність України і закликали до її самостійності.


Саме тут 29 років тому спалив себе політв’язень Олекса Гірник, протестуючи проти російської окупації України.


Саме сюди приходили й приходять тисячі українців як до живого джерела, що дає їм сили для захисту своєї національної ідентичності і надихає на творення вільного й справедливого світу.
В останні роки завдяки особистому прикладу Президента України традиція відвідин Тарасової Гори 22 травня набула нової сили.


Однак приїзд українців до Канева так і не став справді масовим явищем, яке б істотно впливало на формування сучасної української нації. На те є, щонайменше, кілька причин. По-перше, участь держави включно зі всією системою освіти, в організації поїздок людей до Канева, дуже незначна. По-друге, самі заходи на Чернечій Горі відбуваються, як правило, одноманітно, казенно й дещо старомодно, що не сприяє їх популяризації. І, нарешті, 22 травня найчастіше припадає на будній день, коли більшість українців фізично позбавлені можливості приїхати до Канева.


“Простір свободи” закликає співгромадян усунути ці причини і наново відтворити традицію відзначення Дня виконання Заповіту.


Ми ініціюємо щорічну ПРОЩУ ДО ТАРАСА у найближчу неділю перед 22 травня. Кожен свідомий українець може приїхати до Канева на Тарасову Гору 18 травня 2008 року, а 22 травня прийти до пам’ятника Кобзареві у своєму місті чи селі.


Кожен небайдужий громадянин може відкласти на цей день свої справи і відвідати національну святиню. Кожна організація, яка вважає себе патріотичною, може привезти до Канева своїх членів. Ми переконані, що наше починання буде підтримано і закладами освіти, і органами влади, і Канівською громадою.


У нас є рік, щоб разом зробити це свято живим, цікавим і справді всенародним. 18 травня 2008 року тисячі українців прийдуть на Тарасову гору, щоб замислитися про вічні духовні цінності і відчути себе гідним народом.


Започаткувавши таку традицію, ми зможемо зробити її щорічною, і з часом ПРОЩА ДО ТАРАСА стане одним з визначальних факторів єднання української нації.


Запрошуємо всіх людей доброї волі, громадські об’єднання та органи влади підтримати нашу ініціативу і спільно втілити її в життя на благо нашої Вітчизни.

 

Велика Рада “Простору свободи”
Київ, 19 травня 2007 року