Звернення Руху добровольців до міністра освіти Станіслава Ніколаєнка

30.08.2007

30 серпня 2007 р.

Міністру освіти і науки України

панові Станіславу Ніколаєнку

 

Шановний Станіславе Миколайовичу!


Рух добровольців «Простір свободи» звертається до Вас із вимогою припинити дискримінацію українців Криму і забезпечити право кримських дітей на навчання державною мовою.
Кожний четвертний кримчанин є етнічним українцем, але лише 2% кримських дітей здобувають освіту у школах з українською мовою викладання. За 16 років незалежності на півострові відкрито лише 7 шкіл, де викладання ведеться державною мовою. Ці школи не можуть вмістити всіх бажаючих, по кілька школярів претендують на одне місце. А в більшості районів півострову просто фізично не існує українських шкіл.
Стаття 10 Конституції України зобов'язує державу забезпечувати функціонування державної мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
Проте в Криму під надуманими приводами українцям відмовляють у відкритті шкіл у власній державі, водночас працюють сотні напівпорожніх шкіл з російською мовою викладання.
Кримських українців привчають говорити чужою мовою і в дитячих садочках, і в університетах, і в закладах позашкільної освіти. Навіть у філіях київських та галицьких вузів, відкритих у Криму, викладання ведеться всуціль російською. За кошти українського народу Міністерство освіти й науки здійснює політику русифікації кримської молоді.
Така політика є антидержавною і сприяє культивуванню в Криму антиукраїнських настроїв. Ця політика порушує право людей вчитися у власній країні державною мовою.
Ми не будемо більше мовчки спостерігати таку політику і слухати вигадки чиновників про те, як їм важко виконувати свої обов'язки щодо українців Криму. 14 серпня в Сімферополі «Простір свободи» спільно з іншими місцевими організаціями оприлюднив заяву з вимогами припинити русифікацію кримської освіти. Цю заяву вручено керівникам автономії, а 24 серпня в центрі Сімферополя відбулися громадські слухання про стан української освіти в Криму.
Однак влада не бажає нас чути, тому ми прийшли сьогодні під стіни Міністерства.


Ми вимагаємо від Міністерства освіти й науки:


1. Невідкладно забезпечити відкриття школи з українською мовою викладання в місті Бахчисараї, де для цього вже кілька років є всі передумови і бажання сотень батьків.


2. З наступного навчального року відкрити хоча б по одній школі з українською мовою викладання в кожному районі та місті Криму, а в Сімферополі, Ялті та інших містах, де існуючі школи не вміщують бажаючих, відкрити нові українські школи.


3. Забезпечити право кожного українця Криму на виховання дитини державною мовою в дитячому садочку та право на здобуття вищої освіти українською мовою.


Координатор Руху добровольців
«Простір свободи»                                                                                       Олег Кочерга