Ющенко пішов назустріч «Простору свободи» — газета «Известия»

22.11.2007

Ющенко пішов назустріч «Простору свободи», пише Янна Соколовська в статті «Ющенко начал принудительную украинизацию Крыма», опублікованій в російському виданні «Известия».
Наводимо уривок із статті:
«Своїм указом Віктор Ющенко доручив урядам України і Криму, а також севастопольській мерії до 1 січня затвердити список заходів для розширення мережі навчальних закладів усіх типів з українською мовою навчання. Крім того, створити нові школи в російськомовних селищах і містах Криму — Армянське, Феодосії, Ялті, Алушті та Севастополі. В інших містах півострова запропоновано відкрити додаткові класи і групи для поглибленого вивчення української мови і літератури.
Українізовані будуть усі дитячо-юнацькі заклади – починаючи від садочків до ПТУ. Спеціально для них почнуть готувати викладачів, здатних навернути кримчан до української мови. Ющенко нагадав: найважливішим з мистецтв для народу є кіно. І доручив покращити кінообслуговування місцевих мешканців, а також відеопоказ і кінопрокат. Їх в Україні давно переведено на українську мову.
В указі є тільки один «реверанс» убік російськомовного населення Криму, яке сьогодні складає близько 90 відсотків. Севастопольській мерії доручено реконструкцію місцевого Російського драматичного театру, який через недогляд влади зберіг ім'я Луначарського.
Підписуючи указ, Ющенко пішов назустріч «вимогам народу». Точніше — нечисленного громадянського руху «Простір свободи». Два місяці тому він пікетував Міністерство освіти України з вимогою надати кримським дітям право навчання українською мовою. Ці ж активісти говорили, що українські школи повинні з'явитися в російсько-татарському Бахчисараї та інших селищах півострова. «За роки незалежності в Криму відкрито лише 7 шкіл з українською мовою викладання. Українською мовою навчаються лише 2 відсотки дітей, хоча бажаючих — у чотири рази більше», — заявили представники «Простору свободи».

«Це — лише один із кроків у мовній політиці Президента, — повідомив «Известия» його радник з гуманітарних питань Микола Жулинський. — Указ має стимулювати вивчення української мови, історії у вузах і школах, адже зараз у Криму української культури мало. Він повинний створити по всій країні єдиний інформаційно-культурний простір. Крім того, він припускає створення україно-російського міжнародного університету, який буде розвивати діалог між Україною і Росією на зразок німецько-французького».


Газета «Известия», 21 листопада 2007 р.