Кримська влада протидіє освіті державною мовою

17.04.2008

«У кожному районі Криму у вересні має з’явитися хоч одна школа, де хоча б перших класах викладання велося виключно українською мовою», - заявив під час круглого столу в Сімферополі координатор освітньо-наукової колегії «Простору свободи» Тарас Шамайда. На його переконання, кримська влада свідомо саботує процес переведення шкіл на державну мову викладання.
Хоча ще 2006 року тодішній віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко доручив Міністерству освіти й науки забезпечити існування хоча б однієї школи з викладанням державною мовою в кожному районі Криму, цього не було зроблено. На півострові лише 7 шкіл з українською мовою викладання, в яких навчаються близько 2300 дітей, або менше 2% від загального числа школярів. Українські школи в Криму давно не можуть вмістити бажаючих. В єдиній на весь Сімферополь українській гімназії на одне місце претендують 5-7 дітей, а наповненість приміщень української школи в Ялті становить 280%. Водночас в автономії – сотні напівпорожніх шкіл з російською мовою викладання.
Нехтуючи вимогами громадськості про створення українських шкіл, кримська влада натомість відкриває українські класи в школах з російською мовою викладання. У таких класах, розпорошено в переважно російськомовному середовищі понад 8 тисяч кримських дітей. Тим часом за офіційною статистикою ці діти начебто здобувають освіту державною мовою.
На думку Тараса Шамайди, ці факти свідчать про свідому політику дискримінації українців: більшість бажаючих батьків не можуть віддати своїх дітей в українські школи, бо їх у більшості районів просто немає, а там, де є вони переповнені. Виступи представників міністерства освіти Криму та районних відділів освіти засвідчили, що вони не мають наміру 2008/09 навчальному році переводити на українську мову жодної школи.
Не краща ситуація склалася у вищих навчальних закладах, дитячих садочках та школах-інтернатах Криму.
Щоб подолати саботаж кримських чиновників, учасники круглого столу середі інших рекомендацій Міністерству освіти й науки України закликали замість республіканського міністерства створити в Криму Головне управління освіти, безпосередньо підпорядковане Києву.
Круглий стіл ««Освіта державною мовою в Криму: роль влади і громадськості», організовано 17 квітня громадською організацією «Український дім» (голова – член руху «Простір свободи» Андрій Щекун) за участі Міністерства освіти й науки Криму.