Учасники „Прощі до Тараса” створили „живий хрест” на могилі Кобзаря

18.05.2009

Сотні людей з різних куточків України з’їхалися 16-17 травня до Канева на „Прощу до Тараса”.

Акція проводиться другий рік поспіль з ініціативи Руху добровольців „Простір свободи”.

Від традиційних заходів до дня перепоховання Шевченка у Каневі Проща відрізняється відсутністю офіціозу, промов чи партійної пропаганди. Її учасники, що з’їхалися до Канева власним коштом, слухали і читали вірші поета, розмірковували над його живописом і текстами. А рок-гурти „Сад”, „ТаРута” і „Наголос на голос” виконали власні пісні, у тому числі – на слова Шевченка.

Кульмінацією акції стало дійство „Живий хрест” на Тарасовій горі: під звуки скрипки учасники Прощі вишикувалися в формі хреста, а потім посеред тиші хором прочитали вступ до поеми Шевченка „Неофіти”.

У такий спосіб „прочани” підтримали ідею повернення на могилу Шевченка хреста, знятого комуністами в 1920-х роках. „Простір свободи” сподівається, що невдовзі християнський символ буде повернуто на належне місце на Тарасовій горі. Над цим працюють і в Національній академії наук, намагаючись знайти скульптурне рішення, яке дозволить органічно вписати хрест в існуючий вигляд Тарасової могили.

Живий хрест на горі, як і вся цьогорічна Проща, має і глибше значення: якщо ми поставимо духовні цінності на найвище місце в нашому житі, легко здолаємо будь-які економічні чи політичні кризи, адже причина цих криз – всередині нас.

Саме це – що шлях до творення кращого світу лежить через серце кожної людини - і намагався сказати своїм читачам Тарас Шевченко.