Україна може прожити без російського газу

23.06.2009

Об’єднати зусилля у боротьбі за чисту й ефективну енергетику вирішили учасники форуму „Україна за чисту енергію. З ініціативи Руху „Простір свободи” представники громадських організацій, наукових установ та ділових кіл зібралися разом, щоб підштовхнути владу до перегляду енергетичної політики. Для спільних дій учасники форуму утворили Координаційну раду „Україна за чисту енергію”.

Україна цілком спроможна обійтися без імпорту російського газу, скоротити енергоспоживання і використовувати енергію Сонця, вітру та інших відновлюваних джерел енергії, переконані учасники форуму.

За даними Інституту відновлюваної енергетики НАН України, сама лише енергія вітру може покрити 40% потреб України в електриці, а на Закарпатті, Буковині, Херсонщині та в Криму – всі 100%. Не менший потенціал енергії Сонця, тепла землі чи енергії з відходів.

Головне гальмо – державна енергетична політика, вирішальний вплив на яку мають нафтогазове та атомне лобі, - відзначали промовці.

Якщо в Європейському Союзі до 2020 року 20% енергії вироблятиметься з поновлюваних джерел, то в Україні згідно з Енергетичною стратегією навіть у 2030 році такої енергії буде 4%. Натомість астрономічні кошти планується витратити на побудову 22 ядерних реакторів, видобуток вугілля та закупівлю газу.

На одиницю продукції Україна витрачає вдвічі більше енергії, ніж Білорусь, у 5 разів більше – ніж Польща і в 10 разів більше, ніж Європейський Союз.

Минулого року у світі самих лише вітроелектростанцій збудовано на 27 ГВт загальної потужності (що дорівнює потужності 27 „чорнобильських” реакторів), в Україні за той же час створено лише 1 МВт цих потужностей, тобто 0,004% від світових.

В ухваленій резолюції учасники форуму закликають державну владу переглянути Енергетичну стратегію, відмовитися від субсидування енергетики, спрямувати вивільнені мільярди гривень в енергозбереження, а також дати можливість дрібним виробникам енергії вільно підключатися до енергомереж.

„Прийшов час не просити, а вимагати реальних дій, спрямованих на побудову енергоефективної економіки та пріоритетний розвиток відновлюваних джерел енергії”, - говориться у резолюції форуму.