Звернення до українського головування в ОБСЄ щодо закону про референдум

01.10.2013

Делегації

українського Головування в ОБСЄ 2013 р.

 

ЗВЕРНЕННЯ

щодо Закону України "Про всеукраїнський референдум"

Коаліції громадських організацій "За чесний референдум "

 

Коаліція громадських організацій "За чесний референдум" звертається до України як до Головуючої країни в ОБСЄ, аби вчергове − цього разу з міжнародної трибуни − звернути увагу на проблеми виконання зобов'язань ОБСЄ в галузі людського виміру, котрі виникли у зв'язку з ухваленням Закону України "Про всеукраїнський референдум".

Закон "Про всеукраїнський референдум" був ухвалений із грубими порушеннями конституційної та парламентської процедур у листопаді минулого року. Влада пішла на порушення процедури, аби ввести у правове поле недемократичний та неконституційний по суті своїй Закон. Всупереч показовій "демократичності", він робить неможливим реальне волевиявлення народу та створює умови для узурпації державою права визначати та змінювати конституційний лад в Україні. Таким чином, правовий акт дозволяє скопіювати "успішний" досвід використання референдуму тоталітарними режимами.

На небезпеках цього Закону для конституційної стабільності та законності в Україні робить акцент у своєму червневому висновку Венеційська Комісія. Євроінтеграційний курс України зобов'язує державу змінити неконституційні та недемократичні положення Закону України "Про всеукраїнський референдум" напередодні можливого підписання Договору про Асоціацію Україна-ЄС. Нагадаємо, що пункт, присвячений Закону, міститься в Порядку Денному Асоціації.

Наша Коаліція у своїх зверненнях до Президента, народних депутатів, Омбудсмана, Конституційної Асамблеї України неодноразово заявляла, що цей Закон прямо суперечить Конституції України та вимагає оцінки з боку Конституційного Суду України . Про те, що положення Закону мають бути переглянуті, публічно говорили представники як влади (наприклад, Прем'єр-міністр України Микола Азаров), так і опозиції (однією з найбільших загроз цей закон назвала в нещодавньому інтерв'ю Юлія Тимошенко). Утім, на сьогоднішній день можемо констатувати свідому бездіяльність влади, в той час як Закон − діє!

Враховуючи ці обставини, ми закликаємо українське Головування невідкладно привести цей Закон у відповідність до Конституції України та стандартів Ради Європи у сфері референдумів.

Зі свого боку, Коаліція громадських організацій "За чесний референдум" готова взяти участь у законопроектній роботі щодо зміни правового регулювання інституту референдуму в Україні та забезпечити широке публічне обговорення суті змін.

 

Варшава, 30 вересня 2013 року

 

Центр Громадянських Свобод

Український незалежний центр політичних досліджень

Центр політико-правових реформ

ГО Центр.UA

ГМ Опора

ВГО Республіка

Рух добровольців "Простір свободи"

Інститут Політичної Освіти

Східноукраїнський центр громадських ініціатив

Інформаційний центр "Майдан Моніторинг"

Інститут демократії імені Пилипа Орлика

Міжнародний інститут демократій

Центр інформації про права людини

Громадський рух "Ми - Європейці!"

Кримський правозахисний центр "Дія", Олександра Дворецька

ГО"Всеукраїнська Правова Країна", Вікторія Арт

Асоціація Політичних Наук

Комітет відновлення історичної пам'яті

Кіровоградська обласна молодіжна громадська організація "Молодий Народний Рух"

Громадський Рух "Чиста Україна"

Всеукраїнська ініціатива "Рух Будівників Держави"

Кіровоградська обласна молодіжна  громадська організація "Молодь разом"

Кіровоградська обласна молодіжна  громадська організація "Майбутнє нації"

Кіровоградський Народний Контроль

Товариство "Гідність", Конотоп

Молодіжна організація СТАН

Чернігівський громадський комітет захисту прав людини