УКРАЇНСЬКУ МОВУ ТА ІСТОРІЮ МАЮТЬ ВИВЧАТИ У ВСІХ ВИШАХ

23.01.2015

Міністру освіти і науки України Сергію Квіту

Копії:

Голові комітету з питань освіти і науки Лілії Гриневич

Віце-прем’єр-міністру України В’ячеславу Кириленку

Шановний пане Міністре!

Громадськість прикро вражена рішенням Міністерства освіти і науки про скасування відомчого наказу № 642 від 09 липня 2009 року «Про організацію вивчення гуманітарних дисциплін за вільним вибором студента», яким встановлювався перелік нормативних дисциплін гуманітарної та соціально-економічної підготовки для бакалаврів (спеціалістів медичного та ветеринарно-медичного спрямувань) усіх напрямів (спеціальностей) та їх обсяги, зокрема української мови, історії України, філософії, іноземної мови.

Показово, що на відміну від зазначеного вище наказу, який, як зазначено в його преамбулі, приймався «враховуючи результати широкого громадського обговорення», наказ про його скасування вочевидь був народжений у гірших традиціях апаратного нормотворення, без будь-якого попереднього громадського обговорення.

Варіативність – це, звісно, добра ідея для навчальних закладів та розширення їх автономії відповідно до нового Закону України «Про вищу освіту». Проте жодна стаття законну, жодна обставина не змушували скасовувати той наказ. Такі базові предмети як мова, історія країни, філософія необхідно вивчати на всіх рівнях освіти. Ці предмети - не просто «доповнення» до вищої освіти, вони є складовою освіти упродовж життя, формують особистість у доповнення до фаховості.

Вважаємо, не варто забувати, що однією з причин російської агресії на сході й підтримки частиною населення інтервентів є маніпулятивне використання ворожою пропагандою так званого «мовного питання». Отже, українська мова та історія України у вишах - це також питання національної безпеки. Місцеві колаборанти якраз і були виховані на російській пропаганді й не отримали завчасного щеплення від «рускоміровських» мантр, не отримали належної дози знань з української мови, історії України, української культури, філософії. Не потрібно бути провидцями, щоб вже тепер спрогнозувати, у яких регіонах в університетах ці дисципліни стануть «другорядними» і «непотрібними».

Міністерство освіти і науки України навпаки має сприяти розвитку української мови та інших світоглядних дисциплін у вищих навчальних закладах країни, забезпечити обов’язкове дотримання норми закону про навчання державною мовою.
Пане Міністре, звертаємося до Вас із закликом поновити дію наказу № 642 «Про організацію вивчення гуманітарних дисциплін за вільним вибором студента» від 9 липня 2009 року чи прийняти інший нормативний документ, який би забезпечував належне вивчення державної мови та інших світоглядних дисциплін.

Такий крок з Вашого боку буде належно оцінений громадянським суспільством й засвідчить, що Ви та Ваша команда насправді дієте у річищі державно-громадської моделі управління освітою.

Слава Україні!

Анастасія Розлуцька, проект "Безкоштовні курси української мови"
Оксана Левкова, "Не будь байдужим"!
Тарас Шамайда, Рух добровольців "Простір свободи"
Олесь Доній, Мистецьке об’єднання "Остання Барикада"
Іван Лозовий, Всеукраїнський комітет захисту української мови
Катерина Чепура, Громадянський рух «Відсіч»
Анатолій Засоба, громадська організація «Кримська діаспора»
Світлана Конончук, Український незалежний центр політичних досліджень
Ірина Плехова, Інформаційна агенція культурних індустрій ПРО
Андрій Скіпальський, Центр громадянського представництва «Життя»
Аліна Лізунова, ГО «КолоВорот»
Сергій Кузан, Молодіжний Націоналістичний Конгрес
Владислав Кириченко, ГО ВО «Українська резервна армія»
Максим Кобєлєв, Портал мовної політики language-policy.info
Анна Ющенко, Ініціатива «Дріжджі»