"Палімпсести" - ініційований і проведений "Простором свободи" фестиваль, що відбувся в 2015 році у Вінниці
До 30-річчя з дня смерті Василя Стуса ми хочемо подарувати Вінниці "Палімпсести" - фестиваль, який наповнить місто його словом і духом. Чому Вінниця? Бо на Вінничині поет народився. Бо до Вінниці переїхав Донецький університет, який Стус закінчив. Так замикається коло часу і простору.
"Палімпсести" - це поезія Стуса і сучасникх поетів із Києва, Вінниці та Донбасу. Це гарна музика. Це театр, перфоменси, стріт-арт, дискусії про творчість Стуса і український Схід. До речі, на всіх заходах Стус-фесту ми збиратимео українські книги, які передамо дітям і молоді Донеччини й Луганщини.
Для втілення нашої мрії об'єднали зусилля ентузіасти з руху "Простір свободи", громадського центру "Форум", книгарні "Є", Донецького і Вінницького національного університетів, видавництва "Смолоскип" та інших організацій і установ.
Ми працюємо цілком безкоштовно, з власної доброї волі. На таких же засадах беруть участь у фестивалі поети, музиканти, художники, дослідники та громадські діячі. Серед них - Тарас Компаниченко, Дмитро Стус, Василь Овсієнко, Олена Стяжкіна, Вахтанг Кіпіані, Олександр Никитюк, Люба Якимчук, Таня-Марія Литвинюк, Павло Лисий, Віра Бондар, Олександра Матвійчук та інші.
Нас підтримали Міністерство культури, управління і заклади культури Вінниці й області, завдяки чому ми можемо безкоштовно використовувати більшість приміщень для фестивалю.
Кошти на фарби, матеріали, транспорт та інші необхідні видатки збираються завдяки пожертвам звичайних громадян.
Кожен може підтримати проект і стати співтворцем Стус-фесту.
Палімпсест – це пергамент, на якому стерли давній текст. Але чи не проступають притлумлені значення? Чи не є кожен наступний шар тим відчитуванням прихованого, відкриттям інакшим, але закоріненим у прадавніх рукописах?
«Палімпсести» – назва збірки, візитівка по-стусівськи. Фестиваль спонукає вкотре перечитати Стуса, відкрити нові сенси, якими озивається його творчість. «Палімпсести» анонсують стирання негативних стереотипів, уникання збаналізованости стусівського образу.
Натомість Стус повертається до людей. У роковини смерти. Близький кожному. Озивається своїм болючим словом. Повертається не лише до Вінниці чи окупованого нині Донецька. Стусівське повернення – повернення Орфея з однойменного вірша. Балансування між життям і смертю у просторі творчости. Стус вертає до себе й до нас, єднаючи всю Україну.
Вхід на всі заходи - вліьний.
Слідкуйте за нашої сторінкою в соцмережі https://www.facebook.com/events/925727544161294/
Програма фестивалю
Субота, 29 серпня
06.00-09.00 Поетична риболовля по-стусівськи «Посиджу в довгій самоті, над вудкою схилившись…» (за попередньою реєстрацією: 0937745673)
10.00-10.15 «Читач і місто». Мистецька провокація. Європейська площа.
10.45-11.00 «Читач і місто». Мистецька провокація. Площа 8 березня.
11.00-13.00 Акція «Стіна». Інтерактивний стріт-арт із вільним поетичним майданчиком. Модератори: Олександр Никитюк (стріт-арт); Олег Коцарев та Дмитро Штофель (поетичний майданчик), Біьліотека-філія №, вул. Маяковського, 122.
14.00-15.30 «Стус. На рідній чужині». Зустріч із політв’язнем Василем Овсієнком та істориком і журналістом Вахтангом Кіпіані. Книгарня «Є», вул. Соборна, 89.
16.00-17.00 «Бетговен і Стус: дисонансні акорди». Павло Лисий (фортепіано), Таня-Марія Литвинюк (поезія). Художній музей, вул. Соборна, 21.
17.30-18.30 Радянський Схід: між страхом та надією. Відкрита лекція Олени Стяжкіної. Бібліотека імені Тімірязєва, вул. Соборна, 73.
19.00-20.30 Вертеп для двох акторів. «Щасливий Йорик» за В. Стусом (камерний театр «Жуки»). Музей Коцюбинського, вул. Івана Бевза, 15.
21.00-22.00 Жива інсталяція «Чорнота: від смерті до життя». Олександр Васін та Ольга Беш (рецитація й евритмія). Європейська площа.
Неділя, 30 серпня
11.00-13.00 Наукова платформа. Василь Стус: канон і поза каноном. Вінницький національний технічний університет, Хмельницьке шосе, 95.
12.00-14.00 «І я гукну. І край мене почує». Відкриті поетичні читання. Бібліотека імені Тімірязєва, вул. Соборна, 73.
13.30-14.30 Розмова про український Схід. О. Стяжкіна, С. Федорчук, Л. Якимчук. Книгарня «Є», вул. Соборна, 89.
14.30-15.30 Презентація книги віршів «Абрикоси Донбасу». Любов Якимчук. Книгарня «Є», вул. Соборна, 89.
Кіновимір. Беруть участь Дмитро Стус, Галина Стефанова, Роман Веретельник, Олександра Матвійчук.
15.45-16.45 Фільм «Палімпсест», режисер Роман Веретельник.
16.45-18.00 Документальний фільм «Відторгнення. Битва за Україну», режисер Людмила Немиря. Кінотеатр «Родина», вул. Козицького, 47.
17.30-18.30 Яблуневий чай з Еліною Свенцицькою та Леонідом Борозєнцевим. Музей Коцюбинського, вул. Івана Бевза, 15.
19.00-21.00 Арт-вечір: Тарас Компаніченко, Дмитро Стус, Таня-Марія Литвинюк, Любов Якимчук, Олег Коцарев, Ірина Старовойт, Олег Соловей, гурт «Очеретяний кіт», гурт «Три кроки в ніч». Училище культури і мистецтв імені Леонтовича, вул. Чкалова, 40.
#stusfest
Відео
Тарас Компаніченко про Василя Стуса і фестиваль «Палімпсести»
Любов Якимчук про Донбас і фестиваль «Палімпсести»