Моніторинг кінотеатрів

З 1 березня 2008 року «Простір свободи» проводить моніторинг виконання рішення Конституційного Суду про обов’язкове дублювання, озвучення або субтитрування фільмів іноземного виробництва українською мовою.

Міністерство культури й туризму своїм наказом заборонило видавати державні посвідчення на право прокату в кінотеатрах фільмів іноземного виробництва, які не дубльовані (або не озвучені чи не субтитровані) з оригіналу українською мовою.

Крупні прокаті компанії, які напряму працюють зі світовими кіновиробниками, привітали це рішення і навіть оприлюднили комерційні дані про відвідування кіносеансів. Ці дані свідчать про цілком нормальне сприйняття фільмів, дубльованих українською, в усіх регіонах України. Однак частина кінопрокатних фірм, контрольованих російським бізнесом, розгорнула піар-кампанію проти дублювання фільмів на українську мову, оскільки ці фірми взагалі не дублювали американські та європейські фільми на жодну мову, а просто завозили їх з Росії.

Оскільки позиція держави в справі захисту державної мови в кінопрокаті виявилася твердою, одна з прокатних кампаній пішла на пряме порушення закону, запустивши в прокат фільм, дубльований російською, і, відповідно, без прокатного посвідчення. Законодавство передбачає за такі дії покарання у вигляді попередження кінотеатру і конфіскації всієї виручки.

Саме з метою фіксації подібних випадків і сприяння покаранню порушників закону  «Простір свободи» й заявив про початок моніторингу кінотеатрів.

Перші підсумки моніторингу засвідчили, що більшість кінотеатрів навчилися виконувати закон. Поодинокі порушення зафіксовані лише в Криму та на Луганщині.

Окремі порушення фіксувалися і в подальшому. Так, у жовтні 2009 року фільм західного виробництва незаконно демонстрував російською мовою в Донецьку, в листопаді того ж року – в Києві, а у березні 2010 року – в Одесі.

В усіх випадках порушень «Простір свободи» звертався до Державної служби кінематографії, після втручання якої кінотеатри припиняли незаконні дії.

З 2011 року цей напрямок діяльності "Простору свободи" став частиною ширшого проекту "Становище української мови", покликаного аналізувати становище української мови в усіх ключових сферах суспільного життя.

Дивіться також