600-ліття Одеси

Метою проекту є поширення правдивої інформації про історію найбільшого причорноморського міста України,  спростування вигадок про його «заснування» російською імператрицею Катериною ІІ,  а належне відзначення 600-ліття першої згадки про Одесу.

В листопаді 2007 року «Простір свободи» поширив звернення з закликом відзначити в 2015 році на державному рівні 600-ліття Одеси (перша документальна згадка про місто, що мало тоді назву Кацюбіїв і належало до Литовсько-Руської держави, датована 1415 роком).

Для реалізації цілей, проголошених у зверненні, «Простір свободи» налагодив співпрацю з одеськими вченими та громадськими організаціями.

У квітні 2010 року на пропозицію «Простору свободи» в Одесі було створено ініціативну групу, що координуватиме дії з відзначення ювілею. Представники громадських організацій та вчені-історики вирішили об’єднати зусилля для ознайомлення одеситів з правдивою інформацією про історію міста.

За часів режиму Януковича як одеська, так і центральна влада цілковито ігнорували проблему вивчення і популяризації правдивої історії Одеси. Нової актуальності ця проблема набула внаслідок російської збройної агресії проти України в 2014 році і спроб агресорів ідентифікувати Одесу як частину т.зв. "русского міра".

У лютому 2015 року завдяки поправці народного депутата Ганни Гопко, підтриманої Українським інститутом національної пам'яті і Комітетом з питань культури,  600-ліття першої письмової згадки про Одесу включено до переліку визначних дат, що відзначаються в Україні в 2015 році на державному рівні.

Громадський оргкомітет, який працює в Одесі над відзначенням ювілею, а також народні депутати, які спрямували зверення до прем'єр-міністра і місцевої влади Одеси й області, вважають, що не слід протиставляти відзначення 600-ліття і подій 1794-95 рр. З метою консолідації громади Одеси як українського міста з багатовіковою історією 600-ліття пропонується відзначити 2 вересня разом з традиційними "іменинами" міста.

Дивіться також