Метою проекту є об’єднання громадських і експертних зусиль для перегляду енергетичної стратегії України, скорочення використання нафтогазових та ядерних технологій та перехід до повсюдного використання поновлюваних джерел енергії (насамперед – використання енергії сонця, вітру та води).
21 червня 2008 року в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка з ініціативи «Простору свободи» відбувся круглий стіл «Поновлювані джерела енергії – шлях до енергетичної незалежності та екологічної безпеки України».
Учасники круглого столу – представники громадських організацій та експерти – ухвалили резолюцію, в якій пропонують владі скоригувати погляди на майбутнє української енергетики.
Детальніше ознайомитися з інформацією про стан і перспективи використання поновлюваних джерел енергії допоможе ця презентація (ppt, 28Mb), люб’язно надана Інститутом відновлювальної енергетики НАН України.
Ще одним кроком на шляху до чистої й ефективної енергетики став громадський форум «Україна за чисту енергію», скликаний «Простором свободи» у Києві в червні 2009 року. Його учасники – представники громадських організацій, наукових установ та ділових кіл, зібралися разом, щоб підштовхнути владу до перегляду енергетичної політики.
Вони були одностайні в думці, що Україна спроможна обійтися без імпорту російського газу, скоротити енергоспоживання і ефективніше використовувати енергію Сонця, вітру та інших відновлюваних джерел енергії.
За даними Інституту відновлюваної енергетики НАН України, сама лише енергія вітру може покрити 40% потреб України в електриці, а на Закарпатті, Буковині, Херсонщині та в Криму – всі 100%. Не менший потенціал енергії Сонця, тепла землі чи енергії з відходів.
Головне гальмо – державна енергетична політика, вирішальний вплив на яку мають нафтогазове та атомне лобі, - відзначали промовці.
Якщо в Європейському Союзі до 2020 року 20% енергії вироблятиметься з поновлюваних джерел, то в Україні згідно з Енергетичною стратегією навіть у 2030 році такої енергії буде 4%. Натомість астрономічні кошти планується витратити на побудову 22 ядерних реакторів, видобуток вугілля та закупівлю газу.
На одиницю продукції Україна витрачає вдвічі більше енергії, ніж Білорусь, у 5 разів більше – ніж Польща і в 10 разів більше, ніж Європейський Союз.
В 2008 році у світі самих лише вітроелектростанцій збудовано на 27 ГВт загальної потужності (що дорівнює потужності 27 „чорнобильських” реакторів), в Україні за той же час створено лише 1 МВт цих потужностей, тобто 0,004% від світових.
В ухваленій резолюції учасники форуму закликали державну владу переглянути Енергетичну стратегію, відмовитися від субсидування енергетики, спрямувати вивільнені мільярди гривень в енергозбереження, а також дати можливість дрібним виробникам енергії вільно підключатися до енергомереж.
Для узгодження подальших дій учасники форуму утворили Координаційну раду „Україна за чисту енергію”.