Головна ідея
Суть цієї спільної дії полягає в оновленні традиції паломництва українців на могилу Тараса Шевченка до дня перепоховання поета - 22 травня. Але вона відрізняється від традиційних травневих заходів у Каневі.
По-перше, головним змістом акції є живе читання текстів Шевченка і живе спілкування людей, що приїздять у Канів з усіх кінців країни. Акція є вільною від «офіційних заходів», промов і партійної пропаганди.
По-друге, організовують її самі учасники. Кожен з них приїздить до Канева не як пасивний глядач, а як носій національної пам'яті й творець українського майбутнього.
По-третє, Проща до Тараса відбувається на цілком добровільних засадах. Кожна група людей чи окрема людина приїздить до Канева власним коштом і з автономним забезпеченням, оргкомітет забезпечує лише загальну координацію.
Ініціатором акції виступив у травні 2007 року рух "Простір свободи". Ставилося одразу кілька завдань - об’єднати людей, які хочуть читати і розуміти Шевченка, очищаючи його духовну спадщину від шаблонів і стереотипів і творячи в такий спосіб українське майбутнє; започаткувати щорічну традицію, яка має набувати все більшого розмаху і щоразу нових форм; сприяти поступовому перетворенню Канева на «місто Шевченка» - важливий осередок культури й туризму. За задумом, кульмінацією цієї ініціативи має стати 2014 рік, коли відзначатиметься 200-ліття Шевченка.
Завдяки спільним діям громадських об’єднань і людей доброї волі вже через рік Проща стала реальністю.
Проща до Тараса – 2008
В неділю, 18 травня 2008 року на Прощу до Тараса з’їхалися кількасот близько людей. Понад 150 із них провели суботу і ніч на неділю в наметовому містечку на березі Дніпра, де мали змогу поспілкуватися, відпочити і переглянути документальний фільм Юрія Макарова «Мій Шевченко».
Центральною подією 18 травня стала акція «Живий Кобзар» на Тарасовій Горі, що розпочалася Шевченковим віршем «Молитва». Люди, що з’їхалися з усіх кінців України, прочитали улюблені вірші та уривки з «Кобзаря», а також склали з фрагментів-областей велетенський пазл - зображення України з віршем Шевченка «Молитва».
Під Тарасовою горою на березі Дніпра учасників Прощі порадували своєю музикою гурти «Сад» (Київ), «Дель Тора» та «Свобода» (Полтава). Всі музиканти грали цілком безкоштовно.
Проща до Тараса -2009
В 2009 році центральною ідеєю Прощі до Тараса стало утвердження християнських цінностей в українському суспільстві.
Шевченко – поет насамперед уселюдський і глибоко християнський. Через усвідомлення цієї основи його творчості українці здобувають тверде підґрунтя для гармонійного національного розвитку.
В рік, коли споживацьке ставлення до життя привело Україну і все людство до матеріальної й моральної кризи, було особливо важливим звернутися до духовних цінностей, які мають посісти наріжне місце в житті людини.
«Час підняти християнські цінності на найвище місце в нашому житті, - говорилося у зверненні «Простору свободи», оприлюдненому в лютому 2009 року, - Кроком до цього стане цьогорічна Проща до Тараса. Чим більше таких кроків ми зробимо на шляху до свободи, тим більш радісно й життєствердно звучатиме Шевченкове пророцтво:
І помоляться на волі невольничі діти».
В рамках підготовки до «Прощі» у березні 2009 року доктор філософії, президент українського ПЕН-клубу Євген Сверстюк прочитав у Києво-Могилянській Академії лекцію «Тарас Шевченко і християнська віра», а рок-гурти «Сад» і «ДельТора» здійснив благодійний тур «Доле, де ти?».
16-17 травня 2009 до Канева вже вдруге з’їхалися сотні людей з різних куточків України. Вони слухали і читали вірші поета, розмірковували над його живописом і текстами. А рок-гурти „Сад”, „ТаРута” і „Наголос на голос” виконали власні пісні, у тому числі – на слова Шевченка.
Кульмінацією акції стало дійство „Живий хрест” на Тарасовій горі: під звуки скрипки учасники Прощі вишикувалися в формі хреста, а потім посеред тиші хором прочитали вступ до поеми Шевченка „Неофіти”.
У такий спосіб „прочани” підтримали ідею повернення на могилу Шевченка хреста, знятого комуністами в 1920-х роках. Живий хрест на горі, як і вся Проща до Тараса -2009, має і глибше значення: якщо ми поставимо духовні цінності на найвище місце в нашому житі, легко здолаємо будь-які економічні чи політичні кризи, адже причина цих криз – всередині нас.
Незадовго до дня народження Шевченка в березні 2010 року у Канівській мерії відбулося обговорення ініціативи «Простору свободи», в якому взяли участь десятки десятки українських архітекторів, шевченкознавців, представників громадських та релігійних організацій, місцевої влади. Учасники цього зібрання схвально поставилися до ідеї повернення на могилу поета християнського символу з одночасним збереженням існуючого пам’ятника Кобзарю.
У 2010 році заходи "Прощі до Тараса" відбулися в Каневі, Сімферополі та Севастополі.
Заходи "Прощі до Тараса -2011" розпочалися у березні одночасно в Каневі, Моринцях та Санкт-Петербурзі.
Головні події "Прощі до Тараса-2011" відбулися у Каневі 20-21 травня