За поіменні голосування в місцевих радах

Започаткована в 2013 році "Простором свободи" ініціатива завершилася цілковитим успіхом. У 2015 році парламент ухвалив закон, який зробив голосування депутатів місцевих рад поіменними, в 2016 році закон набрав чинності. 

 

Обираючи депутатів місцевих рад, громадяни України мають право знати, як працюють на благо місцевої громади їхні представники.

Проте насправді у більшості випадків виборці позбавлені можливості отримувати точну інформацію про діяльність місцевих депутатів – які вони вносять пропозиції, яку обстоюють позицію, а головне – як голосують за конкретні рішення.

Теоретично кожен громадянин має право отримувати інформацію про голосування депутатів у радах, а самі голосування здебільшого є відкритими. На практиці ж у протоколах голосувань записана лише кількість депутатів, що голосували «за», «проти», «утримались» чи не голосували за те чи інше рішення. Дані про те, як голосував кожен депутат за кожне рішення у більшості місцевих рад не відображаються ні в протоколах, ні на сайтах чи в друкованих виданнях, а в більшості випадків їх неможливо отримати навіть за інформаційними запитами, оскільки ці дані просто не фіксуються і не зберігаються.

Такий стан справ перетворює відкриті голосування на фікцію, не дає виборцям контролювати дії свого депутата, у т.ч. під час голосування за резонансні майнові, земельні, фінансові питання. Депутати уникають персональної відповідальності за свої дії, що не дозволяє суспільство об’єктивно оцінювати їхню діяльність як упродовж усієї каденції, так і під час виборів.

Тобто ситуація на місцевому рівні значно гірша, ніж у Верховній Раді, де, незважаючи на серйозну проблему «кнопкодавства» (голосування картками відсутніх депутатів), все ж доступні поіменні результати усіх відкритих голосувань.

Ця проблема має не стільки технічні, скільки політичні причини. Адже навіть у багатьох обласних та міських радах, де голосування здійснюється кнопками за допомогою електронної системи, а отже дані легко можна зберігати і оприлюднювати, інформація про персональні голосування депутатів недоступна для громадськості. Винятки, коли рада оприлюднює поіменні підсумки всіх відкритих голосувань на сайті, лише підтверджують, що не існує жодних технічних перепон для персоналізації голосувань принаймні на рівні обласних, міських та районних рад.

 

Громадська ініціатива «За поіменні голосування в місцевих радах» започаткована в 2013 році рухом "Простір свободи" і покликана зусиллями небайдужих громадян зробити доступними поіменні підсумки голосувань у місцевих радах. Співкоординароами кампанії є її ініціатор Святослав Грабовський (Трускавець), Тарас Шамайда (Київ), Зоя Красовська (Дніпропетровськ).

Вирішувати проблему ми плануємо одночасно двома шляхами.

По-перше, через зміни до регламентів і практики діяльності місцевих рад.

По-дурге, через зміни до законодавства, які зобов’жуть усі ради зберігати і оприлюднювати поіменні підсумки всіх голосувань (окрім таємних).

Насамперед ми хочемо добитися персоналізації голосувань в обласних радах і міських радах обласних центрів. Проте радо вітаємо людей з будь-яких територіальних громад, які хочуть долучитися до нашої ініціативи.

Уже в 2013 році низка місцевих рад, у т.ч. Львівська облрада запровадили практику поіменних голосувань. Водночас в ніших радах спроби запровадити таку практику провалилися.

У 2015 році з ініціативи "Простору свободи" розроблено і зареєстровано дев'ятьма народним депутатами на чолі з Ганною Гопко законопроект "Про внесення змін до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" (щодо поіменних голосувань)". Проект передбачає запровадження відкритих поіменних голосувань за більшість рішень у місцевих радах і гарантує доступ громадськості до результатів цих голосувань.

Законопроект у серпні 2015 року підтримано Реанімаційним Пакетом Реформ (РПР).

 2 вересня 2015 року профільний комітет парламенту рекомендував підтримати законопроект в цілому

26 листопада 2015 року Верховна Рада прийняла Закон за основу і в цілому, а 22 грудня документ підписав Президент України.

Дивіться також