Український Крим

Проєкт "Простору свободи", що здійснювався у 2007-2014 роках.

 

Цілями проекту є участь у творенні в Криму активного українського середовища, сприяння активізації державної політики та громадських дій з повноцінної інтеграції Криму в український культурно-інформаційний простір.

 

Першою складовою проекту стала громадська кампанія «Кримським дітям – українські школи».

Кримська влада проводить політику штучної русифікації освіти, внаслідок якої на сімнадцятому році незалежності на півострові лише 7 шкіл з українською мовою викладання, в яких навчається лише 2% від загального числа кримських школярів. Подібна ситуація – у вищій і дошкільній освіті.

14 серпня 2007 року з ініціативи Сімферопольського осередку «Простору свободи» українські організації Криму оприлюднили заяву на ім’я Президента України, уповноваженого Верховної Ради з прав людини, міністрів освіти України та Криму з вимогою покласти край такій політиці. Зважаючи на відсутність реакції кримської влади, 23 серпня 2007 р. активісти «Простору свободи» особисто вручили це звернення керівникам автономії, а наступного дня біля пам’ятника Шевченку в Сімферополі провели громадські слухання про стан освіти в Криму.

30 серпня 2007 року активісти «Простору свободи» провели у Києві пікетування Міністерства освіти й науки та передали звернення до Міністра освіти й науки Станіслава Ніколаєнка з вимогою припинити дискримінацію українських дітей у Криму.

Зустріч представників «Простору свободи» з Києва та Криму з посадовцями міністерства завершилася обіцянками відкрити українську школу в Бахчисараї у вересні 2008 року та сприяти вирішенню інших порушених у зверненні проблем.

Проте жодних реальних дій для цього чиновники від освіти так і не зробили.

Після дострокових парламентських виборів матеріали, пов’язані зі становищем українських шкіл у Криму, отримав новий міністр освіти й науки Іван Вакарчук, який з перших днів роботи рішуче взявся за впровадження української мови в освіту.

Проте на місцевому рівні кримські чиновники продовжують блокувати процес.

20 листопада 2007 року Президент України Віктор Ющенко видав Указ «Про деякі заходи щодо розвитку гуманітарної сфери в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі», в якому було взято до уваги і більшість ініціатив «Простру свободи».

Спільно з Бахчисарайською організацією «Український дім» 5 грудня 2007 року в Сімферополі проведено круглий стіл, присвячений становищу української освіти в Криму.

17 квітня 2008 року у Сімферополі проведено круглий стіл «Освіта державною мовою в Криму: роль влади і громадськості».

У 2009-10 роках «Простір свободи» провів просвітницьку акцію «Право навчатися українською», спрямовану на захист права захист права отримувати освіту державною мовою на всій території України. Активісти руху поширили в різних районах Криму плакати, де роз’яснюється, як можна захистити це право від чиновників, що протидіють відкриттю українських шкіл та класів.

 

Другою складовою проекту є залучення як українських середовищ автономії, так і всеукраїнських структур до розробки стратегії інтеграції Криму до єдиного культурно-інформаційного простору України.

Розробку такої стратегії започатковано під час робочої конференції «Українське майбутнє для Криму», що відбулася 4 липня 2008 року в Сімферополі.

Члени «Простору свободи» сприяють популяризації української культури в Криму практичними діями. У березні 2010 року голова Сімферопольського осередку руху, директор видавництва «Таврія» Андрій Щекун відкрив Сімферополі виставково-презентаційний центр «Українська книга».

У 2010 році в Севастополі та Сімферополі проведено всеукраїнську акцію "Проща до Тараса". В 2012 році активісти "Простору свободи" приймали студентів з Ялти у Полтаві.

Плакат "Право навчатися українською" (1754x2480px, 505Kb):

Під час російської збройної агресії на початку 2014 року українські активісти в Криму опинилися в небезпеці. Деякі з них, як Андрій Щекун, були викрадені і піддані катуванню. Учасникам "Простору свободи" довелося залишити півострів.

Після окупації Криму активісти руху сформулювали бачення завдань влади і громадянського суспільтсва і працюють над їх реалізацією.

Дивіться також